Antibakteriyel Kumaş Maske Nedir?

Koronavirüsün bütün dünyada tek gündem olduğu bugünlerde antibakteriyel kumaş maske konusu da sürekli bahsedilenler arasında.

Yazılı veya görsel bütün haber kaynaklarında zaman zaman antibakteriyel kumaş maske nedir sorusu soruluyor. Virüse karşı koruyucu materyal ihtiyacı bizim gibi nüfusu 80 milyonu geçen bir ülke için oldukça zor. Evden dışarı çıkarken maske takmak zorunlu fakat bilinen koruyucu maskelerden herkese yetecek kadar yok, ayrıca maskelerin özellikle sağlık sektöründe çalışanlar için tek kullanımlık olması gerekiyor. Bu da ihtiyacı yüz binlerce kez artırıyor. Konu bu nedenlerle değişik çözümleri gündeme getirdi.  Ykanabilen maskeler bulunan çözümlerden biri. Ek olarak antibakteriyel kumaşlardan yıkanabilir maske yapmak en ideal çözüm olabilir.

Antibakteriyel Kumaşlar

Piyasada kullanılan maskeler tela kumaşı denen materyalden üretiliyor. Pek kumaşa da benzemeyen bu ürün tekstil üreminde giyeceklerin kıvrım yerlerinin dik durması için kullanılan, tül benzeri bir kumaş çeşidi. Antibakteriyel kumaş ise tekstil sanayinin son yıllarda geliştirdiği, içinde mikroorganizma barınmasına imkan vermeyen özel bir ürün. Çinko ve gümüş esaslı partiküller üretim sırasında kumaşa sentezleniyor. Yüksek maliyetli ve çevre dostu gibi kavramlarla birlikte anılan, sağlık alanında kullanılan bu kumaşın gündeme uygun olarak bugünkü formu ise antibakteriyel kumaş maske olarak biçimlendi. Mikropları öldüren kumaş olarak tekstil üretimine katılan bu kumaş türünün üretimine kimyacılar da katıldı. Sözü edilen kimyasal partiküller kumaşa elektrospinning – elektrik gücü ile eğirme yöntemiyle sentezleniyor. Dışardan gelen virüs, bakteri, mikrıp türü organizmalar kumaşa çarptıklarında ölüyorlar. Dokumada kullanılan iplikler de zaten pamuğun yüzde biri çapında olduğu için kumaş daha fazla sıkılık sağlıyor ve bir çeşit kalkan oluşturuyor.

Geliştirilmesine İhtiyaç Var

Sonuçta bu kumaştan koruyucu maske üretimi salgına karşı alınan önlümler içinde en işe yarayanı olabilir. Antibakteriyal kumaş maske imalatına yurdumuzdaki özel tekstil firmaları neredeyse bir ay önce başladı ama şüphesiz hem üretim hem de dağıtım imkanları kısıtlı. Bu maskelerin yaygınlaşması çok daha büyük bir organizasyona ihtiyaç duyuyor. Fakat ne olursa olsun bü ürün çok mantıklı bir çözüm olarak kabul ediliyor.