Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antibakteriyel Kumaş Maske Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzmanların her gün yenilediği maske kullanın önerilerine şimdi antibakteriyel kumaş maske seçeneği de eklendi.

Teknik testil ürünü olarak tanımlaması yapılan antibakteriyel kumaş maske yapımı için ülkemizde önce özel tekstil atölyeleri faaliyete geçti. Bilhassa Denizli ve Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Özteks Fabrics’te bu çeşit maskelerin üretilmeye başlandığına dair haberler basında yer aldı. Bu firmalar bu özel kumaş çeşidini de kendileri üretebilecek güçteydiler. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) de kumaş maskelerin rahatlıkla kullanılabileceğini açıkladı. Çünkü koronavirüsü zıplayıp uçabilen bir böcek gibi değil, ancak temas yoluyla bulaşıyor ve kumaş maskeler kişilere tam bir koruma sağlayabilir. Çoğu uzman yıkanıp kullanılan standart tip maskelerin çözüm olmadığını savunuyor ki bu da akla yıkanabilir kumaş maskeleri getiriyor. Antibakteriyel kumaş maske ise tam bu noktada devreye giriyor ve bu çeşit koruyucu malzemelerin kalitesini üst seviyelere taşıyor, çünkü çok daha iyi bir hijyen sağlıyor.

Herkesin bir şekilde gördüğü standart maskelerin ve sağlık çalışanlarının giydiği N95 denilen tek kullanımlık maskelerin yanında şimdi gündemde antibakteriyel kumaş maskeler de var. Bu ürünü kullanırken dikkat edilecek hususlar ise normal maskeler hakkında yazılanlardan farklı değil.

  • Örneğin maskenin uzun süre kullanımı, çıkarıp takmaktan daha iyidir.
  • Kumaş maskeler sabun ve sıcak su ile yıkanıp yüksek sıcaklıkta kurutulur ve yeniden kullanılabilir. 56 derece sıcaklık virüs için ölümcüldür.
  • Kumaş maskelerin hijyen açısından kalitesini yükselten antibakteriyel maskeler 50 yıkamaya kadar koruyucu özelliklerini kaybetmezler. Bu ürünler çamaşır makinesinde 60 derecede yıkanabilir.
  • Maske yüze tam oturmalı, burnunuzu dışarıda bırakmayın. Yüz ile maske arasında boş alan kalmamalıdır.
  • Hangi çeşitten yapılmış olursa olsun nemlenen maskenizi değiştirin veya yıkayıp kurutun.
  • Engellilerin, çocukların ve nefes darlığı çekenlerin maske kullanımı nasıl olmalıdır gibi bir soru öncelikle bu gruptakiler sokağa çıkamadıkları için gereksizdir ama zorunlu durumlarda bu kişilerin bez maske kullanırken nefes almalarını takip etmek gerekir.
  • Antibakteriyel kumaş maske kullanımda pratiklik, maliyette ucuzluk ve tam bir hijyen sağlamaktadır. Gelişen tekstil teknolojinin insan sağlığı düşünülerek yapılmış ürünüdür.