Maske Hakkında

Antibakteriyel Kumaş Maske Hakkında Genel Bilgiler

Covid – 19 virüsü hayatımıza girince önce maskeler sonra da daha kaliteli bir çeşit olan antibakteriyel kumaş maske çeşitleri hayatımıza girdi.

Antibakteriyel kumaş maske ne demek sorusu bugünlerde internet aramalarında başta gelen konular içinde yer alıyor. Tekstil üretiminin teknik ürünü olarak tanımlanan bu maskeler yüksek hijyen özelliğine sahip koruma materyallerinden. Genel halk sağlığına yararlı olacak ürün grubunda sayılan bu maske türü antibakteriyel yani bakteri karşıtı çinko veya gümüş karışımlarının pamuklu kumaşa özel biçimde yedirilmesiyle imal edilen antibakteriyel kumaşlardan üretiliyorlar.

Antibakteriyel Kumaş Maskelerin Özellikleri

Hastanelerde ve ameliyathanelerde sürekli kullanılan kumaş maskeler şimdi antibakteriyel özellik kazandırılmış formlarıyla kişileri salgına karşı koruyan ekipmanlar arasına girdi. Tek kullanımlık standart maskelerden farklı olarak bu ürünler yıkandıktan sonra da hijyen sağlama özelliklerini kaybetmeden kullanılabilirler. Bir antibakteriyel kumaş maske elli kereye kadar yıkanabilir. Yirminci yıkamada bile yüksek oranda antibakteriyellik vasfını taşır. Maske bulmakta sıkıntı yaşanıldığı salgın günlerinde bu çeşit maske kullanımı çok daha sağlıklı ve çok daha pratik olacaktır. Özel pamuklu kumaştan yapılmış bu maskeler 300 mikron boyutundaki organizmalara karşı bir geçirmemezlik sağlamaktadır. (Covid 19 virüsünün boyutu ise 500 mikron olarak açıklandı.)

Yerli Üretim Kumaş Maskeler

Özel antibakteriyel maske yapımını ülkemizde önce tekstil atölyeleri başlattı. Bir çorap gibi defalarca yıkanabilen bu maskeler şimdilik bu özel imalat ürünlerden sayılıyor. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteklediği bir çalışma ile kumaş maske yapımı Meslek liselerinin atölyelerinde de sürüyor. Nüfusu 80 milyonu aşmış ülkemizin ihtiyacına ise bu üretimler henüz yetmiyor. Kullanılan antibakteriyel kumaşın temini de şimdilik iç pazarın imkanlarıyla sağlanıyor. Bu dalda üretim yapan firmalar çeşitlerini antibakteriyel torba veya giyim malzemesi olarak çeşitlendirmeyi de düşünüyorlar.

Antibakteriyel kumaş maske aramaları internette antibakteriyel yıkanabilir koruyucu kumaş maske olarak da yapılabilir. Maske konusu bütün basın mecralarında çokça bahsedilen bir konu haline geldi. Sonuçta salgında gelinen bu noktada maskenin gerçekten koruma sağladığı da ortaya çıktı. Özellikle antibakteriyel özelliği olan kumaş maskeler size gereken hijyeni sağlayacaktır.