News

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde bir tekstil firması, koronavirüs salgını nedeniyle en önemli ihtiyaçlardan biri olan maske üretimine geçti. Firmanın yönetim kurulu başkanı Ömer Özen, Sağlık Bakanlığı onaylı ürettikleri özel antibakteriyel kumaştan yaptıkları maskenin yıkanıp tekrar kullanma özelliği olduğunu söyledi.

Türkiye’de de etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle en çok ihtiyaç duyulan ürünlerden maskeye ilgi her geçen gün artıyor. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyette bulunan bir tekstil firması, özel kumaştan yıkanabilir maske üretimine geçti. Firmanın yönetim kurulu başkanı Ömer Özen, üretime geçtikleri maskenin en büyük özelliğinin yıkanabilir ve anti bakteriyel olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Koronavirüsten ötürü biz de hem kumaş imalatı hem de konfeksiyon yaptığımız için bu virüsle alakalı önlem almak adına anti bakteriyel bir kumaş ürettik. Bu ürettiğimiz antibakteriyel kumaştan maske imalatına da başladık. Ürünümüz 50 yıkamaya dayanıklı. Yani bir çorap gibi, bir giyim aksesuarı gibi, şapka gibi, eldiven gibi defalarca yıkanarak kullanılması mümkün. Bununla ilgili şu anda test sonuçlarımız da çıkmakta. Test raporlarımızı da alacağız. Bu şekilde üretimine başladık. Hem siparişlerin akışı hem de talebe göre üretimimizi yönlendireceğiz. Üzerinde kullandığımız antibakteriyel ürün Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir ürün. Bir evde çamaşırımızı, üstümüzü başımızı yıkadığımız gibi 50 defaya kadar yıkayıp tekrar kullanabiliriz. Bu şekilde antibakteriyel özelliği de devam etmekte. Biz kumaş üretiminden geldiğimizden ötürü bunu elastik bir kumaştan ürettik. Bu sayede kullanılırken de yüzü iyi bir şekilde kapatıp yanlardan herhangi bir açıklık bırakmadan daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Daha iyi bir kullanıma ve nefes alıp vermede, konuşmada herhangi bir problem, sıkıntı da yaşatmıyor. Şu anda günlük üretim adedimiz 5 bin adet. Sipariş ve gidişata göre de artırabiliriz. Çünkü bizim bütün kumaş imalatı, apreleme ve konfeksiyon komple bünyemizde. Bununla birlikte de imalatımızı gelecek olan taleplere göre yönlendirmemiz mümkün.”

‘ÖNCELİKLE İÇ PAZAR’

Yaşanan süreçte maskeye büyük ilgi olduğunun altını çizen Ömer Özen, önceliğin iç pazarın olduğunu söyledi. Özen, “Bizi diğer maskelerden ayıran en belirgin özellik antibakteriyel olması. Tek kullanımlık maskelerde bildiğim kadarıyla bu özellik yok. Ve 50 yıkamaya kadar da dayanıklı olması. Bu kullandığımız ürün Sağlık Bakanlığı’nın onayı olan bu ürünle birlikte hem de bizim kumaşımız dolayısıyla maskemiz 50 yıkamaya kadar antibakteriyel özeliğini kaybetmiyor. Ürettiğimiz ürünü piyasadakilerden ayıran en büyük faktör bu. Şu anki düzende maksimum kapasiteye çıktığımızda aylık yaklaşık, 1.5-2 milyon adetlik bir üretim kapasitesine sahip olabilecek yapıdayız. Kumaşını da kendimiz üretmemiz ve antibakteriyel apreyi de kendimiz uygulamamız sayesinde herhangi bir üretim yoğunluğunu da karşılayabilecek düzeydeyiz. Önceliğimiz iç pazar” diye konuştu.

‘ANTİBAKTİRİYEL TORBA ÜRETİMİ YAPACAĞIZ’

Maskenin yanı sıra anti bakteriyel özelliği bulunan torba üretimi de yapacakları söyleyen Özen, “Antibakteriyel ürünle ilgili sadece maske noktasında değil taşıma çantası ile ilgili de imalatlarımız başladı. Bunu da anti bakteriyel özelliğe sahip bir çanta haline getirdik. Gıda malzemesi olabilir, giyim olabilir ne isterseniz bunun içinde antibakteriyel olacak şekilde taşıyabilirsiniz. Bunun için de AR-GE çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Ve daha başka kullanım alanlarına da bunu uygulamayı düşünüyoruz” dedi.

https://www.dha.com.tr/yurt/tekstil-firmasi-yikanabilir-maske-uretmeye-basladi/haber-1762004

TEKİRDAĞ’ın Çerkezköy ilçesinde bir tekstil firması, koronavirüs salgını nedeniyle en önemli ihtiyaçlardan biri olan maske üretimine geçti.

TEKİRDAĞ’ın Çerkezköy ilçesinde bir tekstil firması, koronavirüs salgını nedeniyle en önemli ihtiyaçlardan biri olan maske üretimine geçti. Firmanın yönetim kurulu başkanı Ömer Özen, Sağlık Bakanlığı onaylı ürettikleri özel antibakteriyel kumaştan yaptıkları maskenin yıkanıp tekrar kullanma özelliği olduğunu söyledi.

Türkiye’de de etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle en çok ihtiyaç duyulan ürünlerden maskeye ilgi her geçen gün artıyor. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi‘nde faaliyette bulunan bir tekstil firması, özel kumaştan yıkanabilir maske üretimine geçti. Firmanın yönetim kurulu başkanı Ömer Özen, üretime geçtikleri maskenin en büyük özelliğinin yıkanabilir ve anti bakteriyel olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Koronavirüsten ötürü biz de hem kumaş imalatı hem de konfeksiyon yaptığımız için bu virüsle alakalı önlem almak adına anti bakteriyel bir kumaş ürettik. Bu ürettiğimiz antibakteriyel kumaştan maske imalatına da başladık. Ürünümüz 50 yıkamaya dayanıklı. Yani bir çorap gibi, bir giyim aksesuarı gibi, şapka gibi, eldiven gibi defalarca yıkanarak kullanılması mümkün. Bununla ilgili şu anda test sonuçlarımız da çıkmakta. Test raporlarımızı da alacağız. Bu şekilde üretimine başladık. Hem siparişlerin akışı hem de talebe göre üretimimizi yönlendireceğiz. Üzerinde kullandığımız antibakteriyel ürün Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir ürün. Bir evde çamaşırımızı, üstümüzü başımızı yıkadığımız gibi 50 defaya kadar yıkayıp tekrar kullanabiliriz. Bu şekilde antibakteriyel özelliği de devam etmekte. Biz kumaş üretiminden geldiğimizden ötürü bunu elastik bir kumaştan ürettik. Bu sayede kullanılırken de yüzü iyi bir şekilde kapatıp yanlardan herhangi bir açıklık bırakmadan daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Daha iyi bir kullanıma ve nefes alıp vermede, konuşmada herhangi bir problem, sıkıntı da yaşatmıyor. Şu anda günlük üretim adedimiz 5 bin adet. Sipariş ve gidişata göre de artırabiliriz. Çünkü bizim bütün kumaş imalatı, apreleme ve konfeksiyon komple bünyemizde. Bununla birlikte de imalatımızı gelecek olan taleplere göre yönlendirmemiz mümkün.”‘ÖNCELİKLE İÇ PAZAR’Yaşanan süreçte maskeye büyük ilgi olduğunun altını çizen Ömer Özen, önceliğin iç pazarın olduğunu söyledi. Özen, “Bizi diğer maskelerden ayıran en belirgin özellik antibakteriyel olması. Tek kullanımlık maskelerde bildiğim kadarıyla bu özellik yok. ve 50 yıkamaya kadar da dayanıklı olması. Bu kullandığımız ürün Sağlık Bakanlığı’nın onayı olan bu ürünle birlikte hem de bizim kumaşımız dolayısıyla maskemiz 50 yıkamaya kadar antibakteriyel özeliğini kaybetmiyor. Ürettiğimiz ürünü piyasadakilerden ayıran en büyük faktör bu. Şu anki düzende maksimum kapasiteye çıktığımızda aylık yaklaşık, 1.5-2 milyon adetlik bir üretim kapasitesine sahip olabilecek yapıdayız. Kumaşını da kendimiz üretmemiz ve antibakteriyel apreyi de kendimiz uygulamamız sayesinde herhangi bir üretim yoğunluğunu da karşılayabilecek düzeydeyiz. Önceliğimiz iç pazar” diye konuştu.’ANTİBAKTİRİYEL TORBA ÜRETİMİ YAPACAĞIZ’

Maskenin yanı sıra anti bakteriyel özelliği bulunan torba üretimi de yapacakları söyleyen Özen, “Antibakteriyel ürünle ilgili sadece maske noktasında değil taşıma çantası ile ilgili de imalatlarımız başladı. Bunu da anti bakteriyel özelliğe sahip bir çanta haline getirdik. Gıda malzemesi olabilir, giyim olabilir ne isterseniz bunun içinde antibakteriyel olacak şekilde taşıyabilirsiniz. Bunun için de AR-GE çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. ve daha başka kullanım alanlarına da bunu uygulamayı düşünüyoruz” dedi.

https://www.haberler.com/tekstil-firmasi-yikanabilir-maske-uretmeye-basladi-13039516-haberi/

Tekirdağ’ın sanayi dinamizmi yüksek bölgesi Çerkezköy OSB’de insanlık adına değer üretiliyor. Vatandaşın cebini zorlayan ve üstün koruma vadetmeyen maskeler sebebiyle harekete geçen tekstil firması Özteks Fabrics, yıkanabilir maske üretti. Çorap, tişört, pantolon gibi yıkanabilen maske, antibakteriyel özelliğiyle üstün koruma sağlıyor.

TİŞÖRT GİBİ DAYANIKLI 81 milyon nüfuslu Türkiye’de en kritik ihtiyaçlardan biri, hiç kuşkusuz, koruyucu maske. Koronavirüs pandemisiyle sağlık ürünleri ve koruyucu materyal ihtiyacı artan Türkiye’nin dört bir yanından tekstil firması, bu zorlu dönemde vatandaşların talebine yetişebilmek için gayret gösteriyor. Bu firmalardan biri de Çerkezköy OSB’de yer alan Özteks Fabrics…  Sanayi gazetesine konuşan 10 yıllık tekstil üreticisi firma, özel kumaştan yıkanabilir maske üretimine geçerek ihtiyaca parmak bastı. Özteks Fabrics Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Özen, üretime geçtikleri maskenin en büyük özelliğinin yıkanabilmesi ve anti bakteriyel özelliğe sahip olması olduğunu belirterek, “Antibakteriyel kumaş üreterek maske imalatına da başladık. 50 yıkamaya dayanıklı maske üretmeyi başardık. Bir giyim malzemesi gibi düşünün, defalarca yıkanarak kullanılması mümkün” diye konuştu. Özen, kullandıkları kumaşın özelliğinden, ürettikleri maskenin faydalarına kadar pek çok konuda önemli bilgiler aktardı… Özteks Fabrics Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Özen, yıkanabilir antibakteriyel özellikli maske ile ilgili bilgi verdi. KORONA’YI DUYUNCA AR-GE’YE BAŞLADI Maske üretme fikri nasıl doğdu? Süreci nasıl koordine ettiniz? Biz, konfeksiyon imalatı yapan 10 yıllık bir tekstil firmasıyız. Çerkezköy OSB’de faaliyetteyiz.  Koronavirüs sıkıntısı baş gösterince bizler önce kumaş imal ettik. Sıkıntıyı en aza indirgeyecek ürünü üretmek için AR-GE sürecine girdik. Yaptığımız AR-GE’yle kumaşı antibakteriyel hale getirdik. Bu kumaştan da en gerekli ihtiyacımız olan maskeyi ürettik. Üretime devam ediyoruz. İmalat yoğun bir şekilde çalışıyoruz.   30 DERECEDE VEYA ELDE Ürettiğiniz maskenin özellikleri nedir? Maskelerimiz 50 yıkamaya dayanıklı. Bu vesileyle ciddi bir fiyat avantajı da sağlamış oluyor. Belli bir derecenin üzerinde mi yıkanmalı? Yüzümüzü kapatan bir parça olduğu için 30 derecede veya elde nazikçe yıkanabilir. Makinede yıkanırsa da gerekli hijyen sağlanacaktır. Biz ürünümüzü laboratuvar ortamında normal yıkama şartlarında test ettik. 20’nci yıkama neticesinde hala yüzde 88.8 antibakteriyel özelliğini koruyor. Testleri hızla gerçekleştirdik vakit kaybı olmaması açısından. Tüm müşterilerimize de bu sonuçları sunuyoruz. Yıkanabilir maske ile hem israftan kaçınılıyor, hem de antibakteriyel özelliği ile diğer maskelerden farklı olarak ekstra korunulabiliyor. HER İLMEĞİ KALİTEYLE ATILIYOR Bu üretimin hem size hem de insanlara nasıl kazanımları oldu? Bu üretim bizlere bir farklılık kattı. Biz de daha mantıklı bir kullanım olarak görüyoruz bu ürünü. Tedbir amaçlı kullanılan ürün olan maskelerde hem kendi mikrobunuzu dışarı vermeme, hem de dışarıdan mikrop almama hedefi taşınır. Maalesef tek kullanımlık maskelerin fiyatının 6 TL’ye kadar çıktığını görebiliyoruz. Tüm maskeler tela kumaştan üretiliyor piyasada ve bu tür aslında tam manasıyla bir kumaş da sayılmıyor. Etek ve elbise dikerken kıvrım yerlerine ve içlerine dik dursun diye yapıştırılan konfeksiyon ürünleridir telalar. Biz antibakteriyel kumaş kullanıyoruz ve fiyat avantajına sahibiz. Koronavirüs’ün yayılmasını azaltacağı için oldukça faydalı bir ürün yıkanabilir maske. İpliğinden kumaşına, aprelemeden dikime kadar tüm üretimi biz yapıyoruz. Boyahanemiz var, antibakteriyel uygulamaları, maske haline getirmeyi, yani konfeksiyonu da biz yapıyoruz. SAĞLIK BAKANLIĞI OLURUYLA Koronavirüs, üretim rutininizi nasıl etkiledi? Üretimde belli revizyonlar yaptık. Talebe karşılık yapıyoruz maskeleri. Daha da artıracağız üretimimizi. Asla stokçu değiliz. Üretim hattımız denetlendi. Diğer imalat süreçlerimiz de aynı şekilde devam ediyor. Colins, De Facto, Loft gibi markalara ürün üretiyoruz. Kumaşımızı antibakteriyel hale getirirken kullandığımız sıvı Sağlık Bakanlığı’ndan onaylıdır. Sanayi ürünündeki kimyasaldan yapmıyoruz, Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ürünle yapıyoruz. Bu ürün zarar vermiyor, şampuan ve el kreminde de kullanılıyor. 2-3 haftamızı bu işleme verdik.   YÜZDE 100 ARTABİLİR Günlük üretim kapasiteniz nedir? Her geçen gün artırma hedefindeyiz. Talebe göre değiştiriyoruz üretimimizi. Entegre yapı olduğumuz için kumaştaki kapasitemiz çok yüksek. Antibakteriyel kumaş üretme kapasitemiz 1 milyon adet. Kumaş üretimini 2 milyon adede çıkarabiliriz.   ATÖLYE DESTEĞİ ALABİLİYOR Vardiyalarınız değişti mi, istihdam sayınız nedir? İstihdamda mevcut çalışma ekibimiz 100 kişi. Yüksek adetli siparişler geldikçe, dışarıdan atölyelerden faydalanma imkânlarımız da oluyor. 300-400 kişilik fason atölye imkânımız var. Talebe göre buradan da yardım alabiliyoruz. Şu an tamamen yeni bir ürün oluşturduk ve bunun alternatifi yok. Ülkemize faydalı olacak bir ürün çıkarmaya çalıştık, yola yeni çıktık. 1 aylık bir AR-GE sürecinin akabinde ekibimizle birlikte ürünü üretmeyi başardık. ANTİBAKTERİYEL GİYİM YOLDA İlerleyen zamanlarda nelere yatırım yapacaksınız? İnsanlar maske bulmakta zorlandığı için önceliğimiz maske. Önümüzdeki haftalarda, antibakteriyel bez taşıma çantası üreteceğiz. Eşofman gibi normal giyim ürünleri ve fanila gibi ürünler de üreteceğiz. Antibakteriyel giyim ürünlerine yatırım yapacağız. Biz tekstilciler olarak, ne noktalarda faydalı olabiliriz bunu düşünüyoruz çünkü sadece olay maske değil. Şu anki ihtiyaç maske olduğu için gündemimiz bu. Hedefimiz faydalı ürün. AR-GE’mizi maske ile sınırlı tutmadık. Ana ihtiyaç neyse ona odaklıyız. Konfeksiyon ve üretim bandındaki son hazırlıklarımızı yaptık. “STOKÇULUĞA KARŞIYIZ” Bir üretici olarak iletmek istediğiniz mesajlar nelerdir? Artık sağlık ön planda, bu eksende ürün çeşitliliğimizi genişletiyoruz. Önce maske talebini oturtup devletten icazet aldıktan sonra ürünümüzü tanıtmak istiyoruz. Ülke ihtiyacını düşünüyoruz, stokçuluğa karşıyız. Paketlemede de arkadaşlarımız var. İnternet siparişleri gelince hemen paketleyip gönderiyorlar. Bizler temiz bir toplumuz ve sağlığımız kıymetli. Ben bir tekstilciyim, ne yapabilirsem onu üretmeye çalışıyorum. Firmalar, markalar ve fabrikalar olarak aynı hassasiyeti taşımalıyız.

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> https://www.sanayigazetesi.com.tr/uretim/yikanabilen-maske-satista-h21794.html

Sanayi Gazetesi